Antisosyal Kişilik

Değişik dönemlerde psikopatik, sosyopatik ve son olarak da antisosyal kişilik olarak adlandırılan antisosyal kişilik örüntüsü daha çok sınrdırım-psikotik yöne yönelimlidir.

Tanımı gereği insanlarla yakın bağ kuramamak temel nitelikleridir. Ancak daha üst düzeyde işlevsel olan ve kişilikleri antisosyal kişiliğin özelliklerini baskın olarak gösteren kişiler de vardır. Bu kişiler görece kimlik bütünleşmesini sağlamış, gerçeklik sınaması yapabilen ve uyumcu savunmalar kullanma becerisini gösterirler. Buna rağmen temel düşünce ve eylemde bulunma şekilleri antisosyal kişilik izlerini taşırlar. Bu düzeyde kişiler, bir yere bağlı olmadan çalışabilmeyi önemser ve yetenekleri ve ustalıkları ile becerilerini birleştirerek oldukça iyi yaşarlar. Kendi değer yargılarına uygun yaşarlar toplumun diğerlerinin değer yargıları onlar için önemsizdir.

Ergenlik dönemlerindeki temel vurguları yaramazlık haytalıktır. Parasal konularda cömertlikleri ile dikkatleri çekerler. Anlık günübirlik yaşama eğilimlerinde olmakla birlikte zaman zaman da olsa kısa süreli bağlantıları ve tasarıları olabilir. Hoş sohbet tatlı dilli ve arkadaş edinmekte sorun yaşamazlar.

Kendilerini kullandırtmaz sıkı ve yüreklidirler. Libidoları yüksek çok eşlilikten yana olsalar da tek eşli de olabilirler. Başkalarına üzülmez herkes yaptıklarının sonucunu yaşar tavır ve düşüncesini takınırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim ve Randevu

Bizlere telefon ile hızlıca ve kolayca ulaşabilirsiniz. Adres: Bostanlı, 2010. Sk. No:3/1, 35590 Karşıyaka/İzmir